line decor
  
line decor
 


 
 
 
 
 

Prom w Zabużu...

MIELNIK PRZEDMIEŚCIE - ZABUŻE 
tel. +48 500 390 864

Kursuje codziennie w godz.   8:00 - 18:00                      (zasłużona przerwa w godz. 13:00 - 14:00)

Przeprawa promowa czynna w sezonie turystycznym okresie od maja do października w zależności od poziomu wody . Prom nosi dumną nazwę "Ziemia Mielnicka" i mieszczą się na nim dwa samochody osobowe, rowerzyści oraz piesi. Kajakarze muszą pamiętać, że prom porusza się na linie i należy poczekać aż będzie przy przeciwnym brzegu, a niebezpieczna lina pod wodą. Od 2017 za przeprawę przez rzekę będzie pobierane myto ;) 

Wieś Zabuże jak sama nazwa wskazuje wieś za Bugiem - było nierozłącznie powiązane z położonym po drugiej stronie Mielnikiem, stolicą jednej z trzech ziem przedrozbiorowego Podlasia. Zabuże powstało jako przedmieścia grodu mielnickiego, między innymi by chronić przeprawę na szlaku do miasta. 

Mielnik zlokalizowany był przy dwóch znanych szlakach handlowych: rzece Bug będącej arterią między Gdańskiem, a Lwowem oraz drodze wiodącej z Wilna do Krakowa. Od XI do XII wieku Mielnik stanowił własność rosyjskiego księcia Daniela Szwarno.

To było ważne miejsce, już w XVI w. istniał most spinający dwie strony Bugu, jedyny na ziemi mielnickiej. Istniała tu także komora celna, na której pobierano myto ( niespotykaną dziś opłatę za przejazd mostem ).  W 1545 drewniany skrzyniowy most przez rzekę Bug zostaje przekazany w opiekę po połowie mieszczanom Mielnika i Łosic.  Przeprawa musiała ulec zniszczeniu, w 1554 r. król Zygmunt August wydał pozwolenie na budowę mostu w Kózkach istniejącego do dziś co zmieniło szlaki komunikacyjne i główny trakt na Litwę prze Mielnik i Zabuże stracił na znaczeniu pomimo istnienia też przeprawy promowej już od 1662 roku. 

Ostatnią próbę rekonstrukcji mostu w 1915 przerwał wybuch I wojny światowej. 

więcej informacji